Hennę można stosować do różnych celów oprócz farbowania włosów
Niektórzy mówią, że henna to odkrycie w branży farbowania włosów, ale faktem jest, że używa się jej od kilkuset, jeśli nie tysiąca lat.
Już Egipcjanie używali henny do wielu różnych celów, nie tylko do barwienia włosów. Kobiety w Indiach tworzą piękne orientalne tymczasowe malunki na skórze właśnie za pomocą pasty z henny. Obecnie henna jest popularna na całym świecie, a kobiety używają jej jako zdrowej alternatywy dla farb chemicznych. Ponieważ henna jest produktem naturalnym pochodzenia roślinnego, może być również stosowana przez osoby uczulone na standardowe farby kupowane w drogeriach czy sklepach. Naturalna henna barwi na kolor pomarańczowy i czerwony, ale poprzez dodanie innych składników otrzymujemy różne kolory. Jeśli zmieszasz hennę i indygo, otrzymasz brązy, bordo, burgund, fiolet, a nawet czarny. Po dodaniu kasji otrzymamy jaśniejsze kolory, jak truskawkowy blond, brzoskwiniowy, złocisty blond i świetliste refleksy.
Dawniej trzeba było mieszać składniki i dobierać proporcje samodzielnie, aby uzyskać różne odcienie brązu lub czerwieni, ale efekty nie zawsze wychodziły tak, jak się tego można było spodziewać.
Samodzielne przygotowanie odpowiedniej mieszanki do uzyskania wybranego koloru jest skomplikowane i czasochłonne, ale możemy kupić gotowe mieszanki henny i innych składników w wybranym odcieniu gotowe do użycia po wymieszaniu z wodą. Czysta Lawsonia Inermis jest używana do wielu rzeczy, przykładowo brązujących balsamów do ciała, tymczasowych tatuaży i barwników do tkanin. Trudno jest znaleźć naturalną świeżą hennę, ponieważ światło słoneczne i tlen powodują, że henna szybko się psuje, a jeśli nie jest prawidłowo zapakowana, okres przydatności do spożycia jest krótkotrwały. Dlatego henna marokańska Sahara Tazarine, którą stosujemy do farbowania włosów czy ozdabiania ciała orientalnymi wzorami kupuje się w wygodnej formie proszku do zmieszania z wodą. Najlepszym sposobem na utrwalenie koloru henny na włosach jest spłukanie ich octem jabłkowym lub zimną wodą, które pomagają zatrzymać wypłukiwanie koloru z wnętrza włosa.