Jakie zawory stosuje się w produkcji żywności
Jeśli chodzi o przetwarzanie żywności, jednym z najczęściej stosowanych zaworów na rynku jest zawór klapowy nierdzewny.
Wiele zaworów tego typu zaprojektowano tak, aby były odporne na wilgotne i korozyjne środowisko oraz ekstremalne temperatury. Zawory stosowane w przetwórstwie żywności są zwykle wykonane ze stali nierdzewnej ze względu na jej odporność na różne substancje, zanieczyszczenia i rozwój bakterii.
Jakie działanie mają zawory klapowe nierdzewne
Z tych powodów zawory nierdzewne doskonale nadają się do celów przetwórstwa spożywczego. Zawory ze stali nierdzewnej są powszechnie stosowane w przemyśle mięsnym i rzeźniczym, systemach solenia ryb, przemyśle dań gotowych oraz przetwórniach owoców i warzyw. Wybierając odpowiedni zawór należy przede wszystkim wziąć pod uwagę jego przeznaczenie. Zawory mogą służyć wielu różnym celom, kontroli przepływu, regulacji ciśnienia, regulacji temperatury i wielu innym. Każda funkcja wymaga innych zaworów i konfiguracji.
Konieczna jest wówczas weryfikacja rodzaju mediów, które będą krążyć w układzie, będzie to gaz czy ciecz, czy media są żrące, neutralne chemicznie, są produktem spożywczym lub płynem medycznym, który wymaga specjalnych warunków higienicznych. Zasadniczo wszystkie zawory są standardowo wyposażone w podkładkę montażową ISO 5211, która umożliwia łatwą i szybką automatyzację. Można je zamówić z uchwytem ręcznym, z siłownikiem pneumatycznym lub uruchamianiem elektrycznym w zależności od naszych potrzeb. Możemy również zakupić odpowiednie uszczelki do zaworów.
Ważne jest również, aby wiedzieć, w jaki sposób zawory klapowe nierdzewne zostaną zintegrowane z systemem i jakiego rodzaju montaż lub instalacja zostanie zastosowana, zwłaszcza jeśli wybrany zawór musi być spawany, przykręcany przez kołnierze lub wkręcany. Po określeniu tych różnych elementów możesz skupić się na charakterystyce technicznej instalacji, w szczególności na przepływie i ciśnieniu, które pozwolą określić wymiary potrzebnego zaworu.