Południe Polski — czy warto wybrać tę część kraju na wakacyjny wyjazd?

Południowa część naszego kraju to nie tylko góry, ale również malowniczo położone wsie, miasta i miasteczka, które mogą zaoferować przyjezdnym cały szereg różnorodnych atrakcji. Interesujące zabytki, pasjonujące muzea i skanseny oraz szlaki, dzięki którym przyroda stanie się nam znacznie bliższa – które miejsca warto wybrać na wakacyjny wyjazd? Sprawdź nasz przewodnik po południowych regionach Polski.

 Miasta południowej Polski - Tarnów, Sanok, Katowice

Które miasta w południowej Polsce warto odwiedzić?

Południowa Polska to idealny kierunek dla miłośników urokliwych miast i miasteczek. Wbrew pozorom, to nie tylko Kraków, Zakopane czy Wrocław, ale również i cały szereg innych miejsc, które warto odwiedzić, by zagłębić się w klimatyczne uliczki i odkryć ich wyjątkowy charakter. Jednym z nich będzie Tarnów, nazywany przez wielu perłą polskiego renesansu. Ci, którzy chcą zostać tu nieco dłużej, licząc na nocleg w Tarnowie, powinni odwiedzić stronę www.hotelgaltarnow.pl, gdzie zamieszczono niezwykle interesującą ofertę jednego z zabytkowych obiektów. 

Wśród innych miasteczek, wartych odwiedzenia na południu Polski, nie może zabraknąć również Kłodzka z historią, sięgającą czasów średniowiecznych oraz Nowego Sącza z ruinami zamku i Sądeckim Parkiem Etnograficznym, przyciągającym rzesze turystów nie tylko z Polski, ale również i z całego świata.

Jakie zamki zachowały się na południu Polski?

Na Południe naszego kraju powinni udać się również miłośnicy zamków i warowni. To właśnie tutaj zobaczyć można bowiem cały wachlarz różnorodnych zabytków, które oparły się zawieruchom historycznym i przetrwały do naszych czasów, by zachwycać swoim pięknem. To przede wszystkim krakowski Wawel, który zamieszkiwali dawni królowie Polski, ale również i:

  • średniowieczny zamek Czocha, pełniący przez lata rolę rezydencji królewskiej,
  • królewski zamek w Chęcinach, którego kamienne mury i wieże wznoszą się majestatycznie nad miastem,
  • imponujący zamek Książ w Wałbrzychu, gdzie rezydowały liczne śląskie rody rycerskie. 

Na południu Polski przebiega również słynny Szlak Orlich Gniazd, wijący się pomiędzy gotyckimi warowniami, z których na szczególną uwagę zasługują zamki w Ogrodzieńcu, w Bobolicach czy w Mirowie.  

Zabytki i atrakcje - Południowa Polska

Dlaczego warto wyruszyć na Szlak Architektury Drewnianej?

Południowa część Polski to nie tylko Szlak Orlich Gniazd, na którym położone są najpiękniejsze warownie, ale również i niepowtarzalny Szlak Architektury Drewnianej. Zgromadzono na nim unikatowe zabytki, stanowiące wyjątkowy dorobek dziedzictwa kulturowego. W samym województwie podkarpackim szlak liczy aż 500 km i obejmuje ok. 130 obiektów. To nie tylko drewniane kościoły i cerkwie, ale również zespoły zabudowy uzdrowiskowej i małomiasteczkowej, pałace, dworki i skanseny, na czele z sanockim Muzeum Budownictwa Ludowego. Szlak Architektury Drewnianej wiedzie również przez Małopolskę, gdzie warto zatrzymać się m.in. przy:

  • kościele św. Michała Archanioła w Binarowej, 
  • kościele św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim,
  • cerkwi greckokatolickiej św. Paraskewii w Kwiatoniu,
  • cerkwi Opieki Matki Bożej w Owczarach.

Należy podkreślić jednocześnie, że wszystkie wymienione obiekty wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Piękno polskich gór – które szlaki warto poznać?

Kierunek południowy powinni wybrać nie tylko pasjonaci historii i jej zabytków, ale również i ci, którzy szukają bliskiego kontaktu z przyrodą, pasjonując się długimi wędrówkami po najpiękniejszych szlakach. A tych z pewnością nie zabraknie w tej części kraju! Te najczęściej uczęszczane wiodą przez Tatry – najwyższe polskie góry i Bieszczady, których popularność rośnie z każdym rokiem i których piękno przyciąga coraz większe rzesze turystów. 

Osoby, szukające odpoczynku od gwaru wielkich miast , mogą z kolei wybrać – wciąż nie do końca odkryty – Beskid Niski czy Beskid Wyspowy z Mogielicą, czyli najwyższym szczytem pasma. Stąd, dzięki wieży widokowej, podziwiać można pobliskie Gorce, Pieniny i Tatry, a przy sprzyjającej pogodzie również słowacką Małą Fatrę. 

Zwiedzanie południowej Polski

Najciekawsze muzea w południowej Polsce – które z nich odwiedzić?

Jeśli do tej pory nie przekonaliśmy cię jeszcze do wakacyjnej wyprawy na południe kraju, z pewnością zrobią to najlepsze placówki muzealne, położone w tym regionie. Na mapie podróży nie powinno więc zabraknąć podkarpackiej Bóbrki, gdzie – w miejscu pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej – powstało wyjątkowe Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego. To właśnie tutaj poznać można postać Ignacego Łukasiewicza, twórcy lampy naftowej oraz zobaczyć nadal czynne szyby naftowe. 

Wielbicieli subtelnego piękna z pewnością zachwyci Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie. Ci, którzy chcą odbyć pasjonującą podróż w przeszłość, mogą z kolei wybrać się do Muzeum Sentymentów w dolnośląskich Kowarach, Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu czy w końcu do rzeszowskiego Muzeum Dobranocek, gdzie miło spędzą czas zarówno młodsi, jak i znacznie starsi pasjonaci dobrej zabawy. 

You may also like...